Adresa psaná historií

V historických pramenech se VII. DŮM poprvé objevuje ve druhé polovině 16. století, po velkém požáru Malé Strany. VII. DŮM stojí přibližně v místech nejstaršího pražského pivovaru, který náležel ke klášteru mnichů Augustiniánů. Dřevěný pivovar byl postaven v roce 1358 a vařil vyhlášené černé pivo, kterým zásoboval celý levý břeh Vltavy.

Během svého trvání byl několikrát spojen se sousedním domem U tří čápů. Jedním ze slavných rodů, kterým dnešní VII. DŮM patřil, byl rod hraběte Heřmana Černína z Chudenic, jednoho z nejvýznamnějších a nejbohatších šlechticů Českého království.

V letech před bitvou na Bílé hoře dům vlastnil i český šlechtic a politik Václav Vilém z Roupova, který patřil k předním vůdcům českého stavovského povstání. Po bitvě ze země uprchl a jeho majetek byl zkonfiskován.

Poté část východního křídla dnešního VII. domu získal i sám Albrecht z Valdštejna. Tehdy se mu podařilo vykoupit přibližně 25 domů, jejichž demolicí a úpravami získal prostor pro svůj velkolepý palác a nové náměstí, které dalo vyniknout majestátní fasádě nového sídla.

Dar pozemku od krále

Král Karel IV. daruje řádu Augustiniánů při kostele Sv. Tomáše pozemky v okolí dnešního Valdštejnského náměstí. Brzy poté řád zakláda v místě dnešního VII. domu pivovar, který vařil vynikající černé tomášské pivo.

Malá Strana vstala z popela

Při velkém požáru Malé Strany, kdy lehla popelem většina Malé Strany, shořel augustiánský klášter, domy v okolí i vyhlášený pivovar. Atraktivní pozemky nezůstaly dlouho ladem. Koncem 16. st. se tu začínají stavět měšťanské domy v renesančním stylu.

Historické zmínky už před 450 lety

První zmínky o domě, který byl postaven přibližně v místě někdejšího pivovaru. V místech dnešního VII. domu se po polovině 16. st. nacházely tři domy - Schmidgrobnerovský, Roupovský a Wengerovský. Dům s číslem popisným 7 byl během své historie několikrát spojen se sousedním domem U tří čápů.

V sousedství paláců

Počátkem 17. st. se Malá Strana, stejně jako Hradčany, stala žádaným místem pro budování šlechtických paláců s krásnými zahradami. Stavěly se v řadové zástavbě na pozemcích středověkých domů. Aristokratická sídla vtiskla Malé Straně charakter rezidenčního města.

Uveden do společnosti

V rudolfinské době nárožní dům koupila manželka hraběte Heřmana Černína z Chudenic - Marie Anna Čáslavová, rozená ze Svárova. Nechala oba domy rozsáhle přestavět a zvětšit. Hrabě Černín, zvaný Tureček, byl politikem a uznávaným diplomatem. Podnikl cesty do Svaté země a byl i císařovým vyslancem na cestách k tureckému sultánovi.

Domov předního českého pána

Dům získal Václav Vilém z Roupova, který patřil k starobylému rodu pánů z Roupova. Byl členem Jednoty bratrské, studoval v Itálii a Švýcarsku a nabyl na svou dobu rozsáhlého vzdělání. Byl inteligentní, rozvážný a výborný řečník a obratný politik. Patřil k předním vůdcům českého stavovského povstání. Po bitvě na Bílé hoře mu dům byl zkonfiskován.

Mocný soused a nové náměstí

Albrecht z Valdštejna obratnými nákupy konfiskací po Bílé hoře skoupil a zbořil více než dvě desítky domů, starou Píseckou bránu, cihelnu a několik zahrad. Nechal si postavit velkolepé sídlo, které mělo reprezentovat jeho moc, slávu a bohatství. Dnes v paláci sídlí Senát České republiky.

Velkorysá přestavba

Současnou raně klasicistní podobu dům získal při zásadní přestavbě podle plánů dvorního stavitele a uznávaného pražského architekta Josefa Zobela. Rukopis Josefa Zobela najdeme i u Domu U Hybernů nebo u Vrtbovského paláce.

Jako umělecké dílo

Ke kompletní přestavbě domu byla pozvána dvě renomovaná pražská architektonická studia - Formafatal pod vedením Dagmar Štěpánové a tým architektů Ateliéru SAD v čele s Martinem Kalhousem. Architekti k renovaci přistoupili jako k uměleckému dílu a kromě moderních materiálů a technologií mu vtiskli krásnou tvář a prvky současného designu.

Malá Strana
Valdštejnská zahrada
Kostel sv. Mikuláše
Karlův most

V případě zájmu, prosím, kontaktujte naše exkluzivní zastoupení:

+420 722 531 019

info@lexxusnorton.cz

  • Prodejní kancelář:
  • Na Poříčí 2090/2, 11000, Praha 1
  • +420 221 111 923
  • IČ: 26208024
  • DIČ: CZ26208024